بندر دیر و بندر الرویس قطر خواهرخوانده می‌شوند

30 فروردين 1401
فرماندار شهرستان دیر بر لزوم توسعه و تقویت زیرساخت‌های بندری در این شهرستان تاکید کرد و گفت: بندر دیر و بندر الرویس قطر خواهرخوانده می‌شوند.

یونس باربرز گفت: اتفاقاتی که در سال‌های اخیر رخ داده نشان می‌دهد که شهرستان دیر در حوزه دریا و دریانوردی بحران خیز است.

فرماندار شهرستان دیر در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان دیر  در خصوص اسکله‌های شهرستان می گوید همواره استرس داریم و در حال حاضر تمام اسکله‌های شهرستان دیر به استثنای اسکله اداره بندر که با همت مسئولین در حال تکمیل است، ایمنی لازم ندارند.

وی با توجه به بازدید‌های مسئولین کشوری و استانی از اسکله‌های شهرستان دیرمی گوید: اراده همه مسئولین بلندپایه استان بویژه استاندار، احداث اسکله مناسب برای صیادان است.

به گفته باربرز گفت: شهرستان دیر به عنوان بزرگترین بندر صیادی ایران باید ظرفیت‌ها و اسکله‌های متعددی در حوزه صیادی داشته باشد و امکان ندارد که ما ساخت اسکله‌ای ایمن را رها کنیم و این یک ضرورت است.

جبران خسارت صیادان

فرماندار شهرستان دیر در خصوص حادثه مد شدید اخیر در شهر دیر می گوید جبران خسارت صیادان به طور جدی پیگیری می‌شود تا در کوتاه‌ترین مدت این خسارت به دست صیادان برسد.

وی خواستار نصب فانوس دریایی در همه جزایر شهرستان شد  و می گوید اداره شیلات زمینه تأمین جلیقه برای صیادان فراهم کند و پوشیدن جلیقه برای همه صیادان الزامی است وگرنه از خروج آن‌ها جلوگیری می‌شود.

به گفته باربرز نقشه جدید احداث اسکله شهرداری مطابق با معیار‌های استاندارد طراحی شده است و اعتبار ساخت این اسکله در حال حاضر در توان شهرستان نیست، اما از طریق نماینده مجلس، استاندار و نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری پیگیر اعتبار آن خواهیم بود با این حال در صورت تأمین این اعتبار حداقل دو سال برای ساخت اسکله زمان نیاز است و در این فاصله باید اقدام موقتی انجام دهیم.

وی می گوید با استفاده از امکانات استانی، ظرفیت خیرین و منطقه ویژه اقتصادی پارس و سایر دستگاه‌ها در ضلع شرقی اسکله شهرداری بازوی موقتی ایجاد می‌شود تا این حوضچه محل امنی برای قایق‌ها باشد.

توجه قطری‌ها به دیر

باربرز بمی گوید شهرستان دیر به طور جدی مورد توجه هیئت‌های کشور قطر است، که در جلسه‌ای که اخیراً در کیش برگزار شد، قراردادی بین هیئت قطری و مسئولین ایران منعقد شده است که دو بند آن مربوط به شهرستان دیر است.

وی می گوید با توجه به تأمین یک دستگاه ایکس ری توسط اداره بنادر و دریانوردی، طبق این قرارداد هیئت قطری هم یک دستگاه ایکس ری دیگر تأمین می‌کند و همچنین زمینه سفر لنج‌ها به قطر فراهم می‌شود که ما پیشنهاد داده‌ایم به ازای هر محموله‌ای که صادر می‌شود یک چهارم آن اجازه واردات کالا داشته باشند.

وی می گوید مقرر شده است که بندر دیر و بندر الرویس قطر خواهرخوانده اعلام شوند و امیدواریم اتفاقات خوبی در حوزه صادرات و تجارت دریایی رقم بخورد.   

تاریخ بروز رسانی:   30 فروردين 1401

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >